O festiwalu

Festiwal Fantastyki Opolcon to darmowy konwent fantastyczny odbywający się w Opolu już od 10 lat, zazwyczaj jesienią. Organizowany jest przez:

– Stowarzyszenie OKF Fenix,

– Zespół Szkół Elektrycznych,

– Zespół Szkol Ekonomicznych,

– Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr VIII im. Aleksandra Kamińskiego (po raz pierwszy w 2023 r.).

Wydarzenie od wielu edycji współfinansowane jest ze środków Urzędu Miasta Opole. Między innymi dzięki tej pomocy, co roku uczestnicy korzystają z przeróżnych atrakcji, których liczba stale wzrasta.

Organizujemy Konkurs Cosplay, w którym może wziąć udział każda zgłoszona wcześniej osoba i zaprezentować się przed publicznością oraz pozostałymi kandydatami. Na uczestników czeka wiele godzin prelekcji, których tematyka zahacza o przeróżne uniwersa i motywy. Co roku zapraszani są wyjątkowi goście, z którymi organizowane są spotkania autorskie mające na celu przybliżenie ich twórczości, a także umożliwienie rozmowy lub wspólnych zdjęć.

Na terenie obiektu znajduje się również Games Room, wypełniony po brzegi grami planszowymi, z których bez przerwy można korzystać. Na konwencie znaleźć można także szeroko rozbudowaną strefę RPG i LARP. Organizowane są również turnieje e-sportowe, w których można wygrać wartościowe nagrody i zmierzyć się z godnymi przeciwnikami.

Na kilku piętrach znajdują się wystawcy, oferujący przeróżne fantastyczne przedmioty – od breloczków i przypinek, przez kubki i ręcznie robione mydła, aż po poduszki i koszulki. Gadżety nigdy nie są monotematyczne, wystawcy zawsze mają do zaoferowania szeroką gamę produktów i marek.

Każdy jest w stanie znaleźć u nas coś dla siebie. Konwent przyciąga fanów fantastyki wszelkiej maści, wszyscy są tu mile widziani. Część z atrakcjami za dnia odbywa się w ZS Elektrycznych, a znajdujący się obok ZS Ekonomicznych kryje w sobie Sleep Roomy, w których można zostawić swoje rzeczy i przenocować, gdy zajdzie potrzeba. W tym roku po raz pierwszy współorganizatorem Opolconu jest Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr VIII, w którym również będzie się działo sporo atrakcji.

Na terenie całego konwentu panuje przyjazna atmosfera, dzięki której każdy jest w stanie spokojnie się odnaleźć. Jeśli jednak pojawią się trudności, wolontariusze lub organizatorzy zawsze wyciągną pomocną dłoń.

W tym roku świętujemy jubileusz, będzie to już dziesiąta edycja naszego wydarzenia. Pierwsza edycja odbyła się w 2013 roku i przyciągnęła ok. 550 uczestników, a zeszłoroczna (dziewiąta) już ponad 2100! Z roku na rok zwiększa się także liczba gości, wystawców, godzin prelekcyjnych, organizatorów oraz wolontariuszy. Każdy może dołączyć do ekipy tworzącej konwent, wystarczy tylko mieć odpowiednią dawkę chęci i zapał, a także umiejętność pracy w grupie. Przywitamy wszystkich otwartymi ramionami.

OPOLCON 2023

Dziesiąta edycja Festiwalu Fantastyki Opolcon odbędzie się w przedostatni weekend września, w dniach 15-17.09.2023 r. Miejscem imprezy będą sąsiadujące budynki: Zespołu Szkół Elektrycznych i Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ulicy Tadeusza Kościuszki w Opolu oraz znajdującego się nieopodal, przy ulicy Ozimskiej, Publicznego Liceum Ogólnokształcące nr VIII im. Aleksandra Kamińskiego.

Skip to content