FAQ

 1. To mój pierwszy konwent, powiecie mi „co i jak”? 

Dla takich osób mamy specjalną zakładkę – Mój pierwszy konwent.

 1. W jakich godzinach odbywa się Opolcon?

Opolcon odbywa się od piątku, od godziny 17:00 (akredytacja od ok. 16:30) do 21:00 w ZS Elektrycznych, a od ok. 17:30 przez całą noc można bawić się w ZS Ekonomicznych. 

Następnie w sobotę Elektryczniak otwierany jest od 9:00 (akredytacja), a program rusza od 10:00 i kończy się ponownie o 21:00. Tej nocy także dzieją się atrakcje w Ekonomiku. 

ZS Elektrycznych ponownie otwieramy o 9:00 (akredytacja) w niedzielę, program rusza o 10:00, a kończy się o 14:00. Obie szkoły zamykamy o 15:00, przy czym sleeproomy należy opuścić do godziny 12:30.

*Poszczególne godziny mogą się zmienić do tygodnia przed konwentem. Wszystko to przypomnimy na fanpage i wydarzeniu na kilka dni przed Opolconem.

 1. Od której zaczyna się akredytacja?

Akredytacja w piątek rusza mniej więcej o 16:30. Pierwszeństwo w akredytacji mają wejściówki specjalne (np.: wspierający cegiełkowicze, prowadzący wczesne atrakcje, media, goście, wystawcy). O tym, że jesteście uprawnieni, żeby wejść wcześniej powiadomcie Obsługę. 

Akredytacja w sobotę i niedzielę (jak i wpuszczanie ludzi zakredytowanych wcześniej) rusza o 9:00.

Akredytacja kończy pracę wraz z zamknięciem Elektryczniaka, więc o 21:00 w piątek i sobotę oraz o 14:00 w niedzielę.

*Poszczególne godziny mogą się zmienić do tygodnia przed konwentem. Wszystko to przypomnimy na fanpage i wydarzeniu na kilka dni przed Opolconem.

 1. Czy na Opolconie będzie nocleg?

Tak, na Opolconie będzie wydzielona strefa wypoczynkowa. Sale lekcyjne ZS Ekonomicznych zostaną przearanżowane na sleeproomy. Nie trzeba wcześniej rezerwować miejsca ani za nie płacić. W zajmowaniu miejsca obowiązuje zasada “kto pierwszy ten lepszy”. 

 1. Ile kosztują bilety? Czy można je kupić wcześniej?

Opolcon jest darmową imprezą. Nie trzeba kupować biletów ani rezerwować wejściówek. Jedyną formą, za którą trzeba płacić jest dobrowolna cegiełka wspierająca.

 1. Jestem osobą z niepełnosprawnościami, czy Opolcon to miejsce dla mnie?

Serdecznie zapraszamy Cię na Opolcon i postaramy pomóc Ci, gdy będziesz tego potrzebować. Weź pod uwagę, że budynek ma parę pięter i nie ma windy, ale mamy zastępy wolontariuszy, którzy pomogą Ci w poruszaniu się po terenie konwentu. 

Daj nam znać, jeśli planujesz przyjść na nasze wydarzenie i będziesz potrzebować pomocy. Pozwoli nam to odpowiednio się przygotować.

Nasza strona internetowa jest dostosowana w ramach programu Dostępność plus.

 1. Czy są jakieś ograniczenia wiekowe?

Na konwent może wejść każdy. Jedyne ograniczenie dotyczy osób niepełnoletnich – żeby wejść samodzielnie na konwent oraz zostać na noc, potrzebują one pisemnej zgody rodzica/opiekuna prawnego [Karta Konwentowicza].

 1. Czy mogę przyjść na konwent mimo, że nie mam 18 lat? Moje dziecko poniżej 18 r. ż. chce przyjść na konwent, czy może?

Na konwent może przyjść każdy. Osoby poniżej 18 roku życia powinny posiadać pisemną zgodę rodzica albo opiekuna prawnego (tzw. Kartę Konwentowicza, której wzór dostępny tutaj).  

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania w tym zakresie, napisz do nas za pomocą formularza kontaktowego.

 1. Czy będzie miejsce do podładowania telefonu?

Będzie stworzony specjalny punkt socjalny w Ekonomiku i tam będzie można naładować telefon. Ilość przedłużaczy będzie jednak ograniczona. Poza tyn ładowarki do telefonów można podłączać w wolne gniazdka w salach.

!UWAGA! Na terenie całej imprezy obowiązuje kategoryczny ZAKAZ podłączania przedłużaczy, tosterów, suszarek, czajników i innych tego typu sprzętów!

 1. Jak działa sklepik konwentowy?

W Opolconowym sklepiku konwentowym możesz zakupić fanty festiwalowe (kubki, koszulki, przypinki) oraz wymienić opolcoiny (walutę konwentową) na nagrody rzeczowe. Przy sklepiku konwentowym jest również rozmieszczone stoisko informacyjne, przy którym udzielone zostaną Ci odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

 1. Jak zdobyć opolcoiny, walutę konwentową i co mogę z nią potem zrobić?

Opolcoiny zdobywa się biorąc udział w konkursach i turniejach. Można je potem wymienić na nagrody rzeczowe w sklepiku konwentowym. Opolcoinów nie można wymienić na gotówkę ale można zachować je na pamiątkę. Niestety, opolcoiny z poprzednich edycji nie są obowiązujące na tegorocznym Opolconie.

 1. Mam pytanie podczas trwania Festiwalu. Czy dostępny jest gdzieś Punkt Informacyjny? 

Wszelkie pytania odnośnie Festiwalu, jego przebiegu, zgłoszenia rzeczy ważnych oraz rzeczy znalezione można kierować do Punktu Informacyjnego. Punkt, wraz ze sklepikiem konwentowym, można znaleźć na samym końcu korytarza na parterze (na lewo od wejścia głównego i akredytacji).

 1. Czy będzie dostępna szatnia?

Niestety, nie mamy przewidzianego pomieszczenia na szatnię. Rzeczy można zostawić na własną odpowiedzialność w sleeproomach. Nie zalecamy zabierania na konwent rzeczy wartościowych, ale jeśli jednak musisz wziąć ze sobą np. sprzęt elektroniczny – noś go przy sobie.

 1. Czy miejsca są ograniczone?

Nie, aktualnie nie obowiązują żadne ograniczenia ilościowe ani pojemnościowe na taką imprezę. Jeśli coś się zmieni – na pewno damy znać, więc obserwuj nasze kanały komunikacyjne.

 1. Jak dojadę na Opolcon?

W zakładce Czas i miejsce znajdują się lokalizacje wszystkich budynków jak i mapka z oznaczonymi najważniejszymi punktami w Opolu. Są też wyznaczone trasy piesze na konwent. Zachęcamy także do skorzystania ze strony jakdojade.pl i wyszukania trasy autobusem MZK (przystanki zaznaczone są na wspomnianej wyżej mapie). Bilety MZK można kupić w automatach dostępnych na przystankach, jak również w autobusach (płatność bezgotówkowa).

 1. Czy jest gdzie zaparkować?

W okolicy ZS Elektrycznych i ZS Ekonomicznych są bezpłatne (od piątku 17:00 do końca weekendu) parkingi miejskie. Parking na terenie Elektryczniaka zarezerwowany jest dla organizatorów i wyznaczonych przez nich osób.

 1. Gdzie znajdę program atrakcji?

Program dostępny będzie na początku września. Opublikujemy go na naszej stronie oraz na naszym fanpage i wydarzeniu. Warto program sprawdzić na dzień przed oraz w trakcie wydarzenia. Na naszej stronie internetowej będziemy publikować erraty.

 1. Jak zapisać się na zapowiedziane sesje RPG, LARPy, konkursy, turnieje rozrywki elektronicznej?

Zapisy na konkursy i turnieje rozrywki elektronicznej odbywają się za pośrednictwem formularzy lub  na miejscu, w okolicy odbywania się zapowiedzianych atrakcji. Zapisy na sesje RPG i LARPy odbywają się w strefie bloku RPG/LARPA oraz przy Punkcie Informacyjnym.

Jeśli zapisy na którąś z atrakcji będą prowadzone wcześniej, taka informacja będzie czytelnie oznaczona i ogłoszona na naszych mediach społecznościowych. 

 1. Jak i do kiedy zgłosić się na twórcę programu/wolontariusza/media/wystawcę/ do Konkursu Cosplay/do turniejów?

Zgłoszenia programu:

https://opolcon.pl/zglos-punkt-programu/

https://opolcon.pl/zglos-sesje-rpg-lub-larpa/ RPG&LARP

https://opolcon.pl/zgloszenia-do-bloku-technologicznego/ Blok Technologiczny

do 13.08.2023 r.

Zgłoszenia obsługi:

https://opolcon.pl/dolacz-do-obslugi/

do 13.08.2023 r.

Zgłoszenia do Konkursu Cosplay:

https://opolcon.pl/konkurs-cosplay/

do 27.08.2023 r.

Zgłoszenia mediów:

https://opolcon.pl/akredytacja-medialna/

do 6.08.2023 r.

Zgłoszenia na turnieje CS:GO, Rocket League, Teamfight Tactics: 

https://opolcon.pl/zgloszenia-na-turnieje-elektroniczne/

do 15 min przed rozpoczęciem turnieju

Zgłoszenia wystawców zostały zamknięte 30.06.2023 r.

 1. Kiedy będą odpowiedzi na zgłoszenia na twórcę programu/wolontariusza/wystawcę/media/do Konkursu Cosplay?

Odpowiedzi na zgłoszenia będą rozsyłane po zakończeniu ich zbierania. Jeśli długo czekasz na odpowiedź na swoje zgłoszenie, napisz do nas:

Zgłoszenia programu po 13.08.2023 r.,  adres mail: program@opolcon.pl

Zgłoszenia obsługi po 13.08.2023 r., adres mail: obsluga@opolcon.pl

Zgłoszenia do Konkursu Cosplay po 27.08.2023 r., adres mail: cosplay@opolcon.pl

Zgłoszenia wystawców po 30.06.2023 r., adres mail: wystawcy@opolcon.pl

Zgłoszenia mediów po 6.08.2023 r., adres mail: media@opolcon.pl

 1. Czy mogę być helperem?

Jeśli masz ukończone co najmniej 16 lat i zgodę rodzica, to tak! Przeczytaj Regulamin Wolontariuszy.

ZABEZPIECZENIE 

 1. Czy mogę wnieść tępy miecz/atrapę broni/replikę/ASG na Opolcon?

Wszelkie takie przedmioty będą oceniane na miejscu przez Zabezpieczenie. To do nich należy decyzja czy możesz wnieść przedmiot na teren Opolconu. Upewnij się, że twój przedmiot w żadnym stopniu nie zagraża życiu, zdrowiu ani bezpieczeństwu uczestników. Jeśli zagraża, nie dopuścimy go na teren konwentu.

COSPLAY

 1. Czy można przyjść w przebraniu?

Pewnie, będzie nam bardzo miło 😉 Nie trzeba zgłaszać się do Konkursu Cosplay.

 1. Czy jak biorę udział w Konkursie Cosplay muszę całość stroju wykonać własnoręcznie?

Nie, jednak musisz zawrzeć to w zgłoszeniu. W zależności od kategorii może być wymagane wykonanie stroju w 100% własnoręcznie (Najlepszy Strój, Grand Prix). Jeśli Twój strój jest zakupiony, możesz brać udział jedynie w kategorii Najlepsza Scenka. Aby zapoznać się z wymaganiami poszczególnych kategorii zapraszamy do Regulaminu Cosplay.

 1. Czy w Konkursie Cosplay mogę zaprezentować się ze strojem, który już brał udział w innych konkursach? Co jeśli mój strój wygrał już jakąś nagrodę?

Nie ma z tym problemu pod warunkiem, że prezentowany strój nie zdobył w innych konkursach głównej nagrody bądź pierwszego miejsca.

 1. Czy próba cosplay jest obowiązkowa dla każdego uczestnika konkursu? 

Tak, o konkretnej godzinie próby cosplay poinformujemy wszystkich uczestników mailowo- dostaniesz cały harmonogram konkursu.

 1. Jakie będą kategorie w konkursie? 

 • Grand Prix (największa ilość punktów za strój i występ) 
 • Najlepszy strój 
 • Najlepszy występ sceniczny

 1. Czy muszę być pełnoletni aby brać udział w Konkursie Cosplay? 

Nie, natomiast osoby niepełnoletnie proszone są o przyniesienie wypełnionej zgody rodzica na udział w Festiwalu Fantastyki Opolcon 2023, której wzór jest dostępny na naszej stronie.

 1. Czy mogę wykorzystać technologię druku 3D, skorzystać z pomocy automatycznych wycinarek, zrobić nadruk na materiale itp.?

Tak, nie ma z tym problemu – to super, że takie technologie są wykorzystywane w sztuce cosplay.

 1. Bierzemy udział w Konkursie Cosplay jako grupa. Czy każdy z nas musi osobno zrobić swój strój, czy możemy pracować wspólnie? 

W przypadku zgłoszeń grupowych każdy z członków grupy może pracować nad strojem samodzielnie lub w obrębie zgłoszonej grupy.

 1. Czy każde poprawnie wypełnione zgłoszenie zostanie zaakceptowane? 

Nie, Organizator ma możliwość odrzucenia zgłoszenia w czasie selekcji. 

 1. Czy mogę wprowadzić zmiany w moim zgłoszeniu? 

Pewnie. W tej kwestii o wyślij e-mail na adres cosplay@opolcon.pl

 1. Muszę się wycofać z konkursu, jak to zrobić? 

W takiej sytuacji prosimy o niezwłoczne wysłanie e-mail na adres cosplay@opolcon.pl

 1. Czy mogę mieć pomocnika na rundzie jury? 

Tak, jest taka możliwość. Jednak należy to wcześniej zgłosić Organizatorowi.

 1. Czy mój pomocnik otrzyma wejściówkę na backstage/do szatni dla uczestników Konkursu Cosplay? Czy muszę go jakoś wcześniej zgłosić? 

Należy wcześniej zgłosić potrzebę towarzystwa pomocnika i ustalić to indywidualnie z Organizatorem. Najlepiej napisz e-mail na cosplay@opolcon.pl

WYSTAWCY

 1. Czy muszę chować towar na stoisku na noc?

Nie, szkoła programowa (ZS Elektrycznych) jest zamykana na noc, a Organizatorzy i Obsługa pilnują, by nikt na jej terenie nie został na noc. Także rano jako pierwsi (od ok. 9:00) wpuszczani są m.in. wystawcy.

 1. Jakie są wymiary stołów dla wystawców?

Wymiary stołu to 1300 x 500 mm. Tę i inne informacje znajdziesz w Regulaminie Wystawców.

 1. Czy jako wystawca mogę przesłać Wam paczką asortyment?

Nie powinno być z tym problemu, o ile nadasz paczkę tak, że dojdzie w czasie, gdy będziemy rozkładać konwent lub w jego trakcie.

W tej sprawie skontaktuj się z koordynatorem wystawców: wystawcy@opolcon.pl 

CEGIEŁKI

 1. Nie mam informacji zwrotnej w związku z zapłatą za cegiełkę, co w takiej sytuacji?

Potwierdzenie przesłania zgłoszenia dostaniesz na skrzynkę mailową. Do 14 dni od przelewu dostaniesz także e-mail z potwierdzeniem zapłaty. Jeśli jest już ponad 2 tygodnie od kiedy przelane zostały pieniądze i nadal nie dostałeś potwierdzenia, napisz do nas w wiadomości prywatnej na fanpage lub za pośrednictwem formularza kontaktowego na stronie internetowej.

 1. Czy moją cegiełkę może odebrać ktoś inny? Niestety nie będzie mnie na Opolconie.

Nie ma problemu. Napisz do nas w wiadomości prywatnej na fanpage lub e-mail info@opolcon.pl kto odbierze Twoją cegiełkę.

Skip to content